Topraksız Kültür Forum
Topraksız Tarımın Olumlu ve Olumsuz Yanları - Yazdırılabilir Sürüm

+- Topraksız Kültür Forum (http://www.topraksizkultur.com/forum)
+-- Forum: Topraksız Tarım Nedir? (http://www.topraksizkultur.com/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Tanımı, Tarihçesi, Fayda ve Sakıncaları (http://www.topraksizkultur.com/forum/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu: Topraksız Tarımın Olumlu ve Olumsuz Yanları (/showthread.php?tid=64)

Topraksız Tarımın Olumlu ve Olumsuz Yanları - soilless - 07-02-2010

Topraksız Tarımın AVANTAJLARI nelerdir?

01- gerekli işgücü ihtiyacı azdır.
02 - üretim harcamaları düşüktür.
03- su kullanım etkinliğini arttırır, su sarfiyatında önemli miktarda tasarruf sağlar
04- tarımsal ilaç kullanımı daha azdır, ortam sterilizasyonu gerekli değildir veya kolaylaşır
05- otomasyona uygundur
06- sera ısıtma harcamaları düşüktür
07- üretim yapılabilecek alanlar çok çeşitlidir
08- ürünler bir örnektir
09- bitkiler kontrollü bir şekilde beslenir
10- çiçeklenme kontrol edilebilir
11– birim alanda bitki sıklığı fazladır
12– ürünler verimli, kaliteli ve daha lezzetlidir
13– sulama kolylaşır ve bitkiler su stresi yaşamaz
14– ekim nöbetine gerek kalmaz
15– önceki ürünün hasatı ile yeni üretime başlama arasındaki süre çok kısadır
16– erkencilik sağlar
17– çevreye zararı daha azdır
18– üretim türüne göre alternatif yetiştirme yöntemleri vardır
19– üründe kanserojen nitrat birikimi olmaz
20– üretilen ürünler temizdir
21- Yabancı ot sorunu olmaz
22- toprağın bitkisel üretime uygun olmadığı yerlerde üretim mümkündür
- çöller
- turizmin önemli olduğu adalar
- denize yakın olan tuzlu suyun etkisinde kalan yerler
- kayalık alanlar
- jeotermal alanlar

RE: Topraksız Tarımın Olumlu ve Olumsuz Yanları - soilless - 07-02-2010

Topraksız Tarımın DEZAVANTAJLARI nelerdir?

01 – tesisin ilk yatırım maliyeti yüksektir
- kullanılan yetiştirme yeri (yatak, torba, saksı)
- yetitirme yerlernin hazırlanmasında eğim için iskelet hazırlanması
- kullanılan substrat (yerli, ithal)
- substratın kaç yıl kullanılacağı
- gübreleme sistemi
- kullanılan suyun kalitesini yükseltmak
- besin çözeltisi dezenfeksiyonu
02 – üreticinin özel bilgi ve deneyimle donanmış olması gerekir:
- bitki yetiştirme
- bitki fizyolojisi
- bitki besleme
- sulama
- kimya
- bitki koruma
- otomasyon
- pazarlama
03 – zaman zaman bitki besleme ile ilgili sorunlar ile karşılaşılır
04 – bitkileri ayakta tutmak daha zordur
05 – hastalık etmenleri hızlı yayılır
06 – besin solüsyonunun fazla sıcak veya soğuk olması bitkilere zarar verir
07 – kesintisiz elektrik enerjisine ihtiyaç vardır
08 – kullanılan katı ortamlar çevre kirliliği yaratabilir

RE: Topraksız Tarımın Olumlu ve Olumsuz Yanları - tarıMeraklısı - 09-02-2010

Ben bu konularda pek bilgisi olmayan bir arkadaşımı ikna etmeye çalışıyordum,ama ikna edemedim topraksız tarım konusunda sizce nasıl tanıtılırsa kişi topraksız tarımın geleceğin tarımı olduğu ikna edilebilir?

RE: Topraksız Tarımın Olumlu ve Olumsuz Yanları - serkannbozkurtt - 11-02-2010

merabalar;
ben yeni mezun olmuş ve yüksek lisans yapan ziraat mühendisiyim. bölümüm toprak bölümü yani bitki besleme.
topraksız tarımın mantığı sudur bence;
her bitkinin kendine göre topraktan tükettiği besin elementleri vardır. nasıl insanlar kalsiyum içeren gıdalar tükettiğinde kemikleri sağlam oluyorsa bitkilerinde topraktan veya yapraktan aldığı kalsiyum minerali sayesinde dayanıklılığı sağlar, yani önemli olan bitkiye ihtiyacı olan minerali istediği dönemde ona sunmaktır.
bu mineralleri toprakta tutan veya bitki kökleriyle alınamaz hale getiren bir çok faktör vardır. bunları elemine etmek için topraksız tarım en avantajlı yoldur bence.
besin solüsyonları sayesinde birbirine karışan-karışamayan elementleri uygun pH ve EC ' de bitkiye sunulduğunda bitki alır ve kendi bünyesinde kullanır. bitkinin de topraktan istedikleri bunlardır.
toprak kaynaklı gelen hastalıklarla mücadele de ortadan kalkmış olur.

RE: Topraksız Tarımın Olumlu ve Olumsuz Yanları - shrub - 13-02-2010

Zamanın neyi ve nasıl gösterebileceği belli olmaz Sayın Tarım Meraklısı. Ama şurası bir parça fikir verebilir belkide Japonya ufak ve dağlık bir ülke bırakın yaşamayı tarım arazileri bakımından kısıtlı imkanlara sahip onun için evlerinin çatılarında veya bodrumlarında hydroponic sistemlerle kendi sebze ve meyvelerini üretebilmektedirler. Kuzeyde bulununan ülkelerinde mevsim ve iklim koşullarına rağmen üretimini kolaylaştırması bakımından gene bir avantaj, Nasa'nın uzay kolonileri veya Mars projelerinde de tarımsal bir çok ürünü gene aeroponik, nft gibi sistemlerle yetiştirmeyi düşünmektedirler. Ama bu yine de gelecek=topraksız kültür anlamına gelmeyebilir. Şunu söylemekte yarar var 1960-70 yıllarda Nobel ödüllü Norman Barlog'un tarımda "Green Revolution" denilen "Yeşil devrim" dönemini başlatması, yani daha çok kimyasal girdi ile brim alandan daha fazla ürün almak ve dünyadaki açlığa çözüm olmak anlayışına dayalı bir sistemin şuan için geçerli olmadığını görmekteyiz.
Olayın ciddi bir paylaşım problemi olduğu açıkça bilinmekte ama kaybedilen toprakların, harcanan paraların, giden sağlığın faturası kimse tarafından ödenmemektedir.
Sayın Soilless'e de ilave yapmak isterim. Ülkemizde bu sistemleri kuran veya dışardan girdi ve bilgi sağlayanların yerel kaynakların kullanımına yönelik bir gayretlerinden çok diğer ülkelerin son teknoloji sandıkları(fakat onların terkettikleri) yöntemleri kullanmaları veya kullanmak istemeleri Ülkemiz açısından büyük bir hendikap. Gerçekten ciddi bir bilgi ve deneyim gerektiren multi dsipliner bir çalışma konusu. Bir ziraat müh. deil farklı uzmanlık konularından 3-4 mühendisin veya teknk adamın başarıyla yönetebilmesi gereken bir konu. Sadece finansmanlada olmuyor. Milyon dolarlık projeler 2-3 senede elden çıkarılma noktasına gelebiliyor. Kayayünü, kullanılan plastik örtü materyalleri ve kullanılmış besin çözeltisi önemli bir çevre kirlilik parametresi. Uygun çeşit seçiminden tutunda, uygun yetiştirme ortamına.....birçok başlık var bu aşamada onun için bunun kolay bir işmiş gibi düşünülmesi insanları yanıltabilir.
Saygılarımla,