Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balkonda Sebze Yetiştirme
14-12-2010, Saat: 07:05 PM,
#1
Balkonda Sebze Yetiştirme
Balkonumda yaptığım denemeleri sizlerle paylaşmak istedim.

akya1.jpg

akya3.jpg

akya2.jpg

akya4.jpg

akya5.jpg

akya6.jpg

Ayrıntılar;

* Balkonum doğuya bakıyor, öğleye kadar güneş alıyor, çok fazla rüzgar almıyor.

* Saksılarımda cocopeat, perlit ve normal toprak karışımı (aynı ölçülerde) var. (Normal torf, iri kum, toprak ile de olabilir)

* Nisan ilk haftasında hazır aldığım 3 domates, 1 sivri biber, 3 patlıcan fidesiyle dikim yaptım. Bence fidelerin asıl yerlerine dikim yapılmadan önce iyice pişkinleşmiş olması( 10 cm uzunluk, kurşun kalem kalınlığı, koyu yeşil renk) önemli. Fide döneminde iyi güneş almamış, boyu çok uzamış cılız fideler iyi olmuyor.

* Her saksıyı yaklaşık olarak 2-3 günde bir 5 litre besinli suyla sabahları suladım. Burada dikkat ettiğim nokta, su miktarını saksının altından su gelecek ancak saksının altındaki hazneden taşmayacak şekilde ayarlayabilmekti. Ayrıca tekrar sulamayı katı ortam iyice kurumadan hafif nemliyken yaptım.

Bence çok fazla otomasyona girilmeden, iyi ışık alan, çok fazla yağmur ve rüzgar almayacak bir balkonda ve besinli sulamayla herkes sebze yetiştirebilir.
Ara
Cevapla
15-12-2010, Saat: 04:24 AM,
#2
RE: Balkonda Sebze Yetiştirme
Sayın Akya,

Çalışmalarınız, evinde salonunda, terasında, bahçesinde hatta odasının içersinde 2 - 3 metrekare güneş gören bir yeri olan, tüm amatörlere rehber olacak niteliktedir. Fazla teferruata girmeden saksıları cocopeat + perlit gibi agregat karışımı ile doldurmak, yörenin iklim özelliğine göre nisan ayı içersinde fideleri dikip düzenli olarak besin eriyiği ile sulayarak çilek, domates, biber, hıyar, patlıcan, kavun, karpuz, yeşil salata yetiştirmek hem kolay hem de çok zevkliidir.

Sizi tebrik eder yeni çalışmalarınızı bizlerle paylaşmanızı bekleriz.
Tarımın Geleceği, Topraksız Tarım'dadır...
Cevapla
15-12-2010, Saat: 06:14 PM,
#3
RE: Balkonda Sebze Yetiştirme
Ellerinize sağlık sayın akya, ne güzel olmuş. Topraksız tarım illede otomatik olacak, olmassa olmaz diye bir kaide yok, işte otomatik bir düzen olmadanda topraksız tarım yöntemi ile sebze yetiştirile bileceğini en güzel şekilde gözler önüne sermişsiniz. Ancak otomatik düzen, bitki beslemede insan hatasını ortadan kaldırmak bitkiyi aç bırakmamak için önemlidir. siz bitkinizi hassas bir şekilde kontrol ederde sulama işlemini aksatmassanız niye olmasın işte ispatı. Önemli olan bitkiyi besinsiz bırakmamak, Ellerinize sağlık umarım bu uygulamanız otomatik düzenden kaçan, teferruattan hoşlanmayan ya da gözünde büyüten birçok arkadaşımıza örnek olur. Onlarda bir an önce bu pratik yöntemle topraksız tarımın tadını çıkartma fırsatını yakalamış olurlar. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.
Ara
Cevapla
15-12-2010, Saat: 06:25 PM, (Son Düzenleme: 16-12-2010, Saat: 11:21 AM, Düzenleyen: akya.)
#4
RE: Balkonda Sebze Yetiştirme
Sağolun sayın soilless,sayın kudret tezel, aslında bazılarımız evinde topraksız tarımı küçük otomasyonlarla yaparak ürün elde etmekten hoşlanıyorken bazılarımıza bu biraz karışık geliyor ya da zamansızlık gibi nedenlerle hiç başlayamadan bırakıyorlar.

Dediğiniz gibi balkonu müsait olup sebze yetiştirmek isteyenleri biraz cesaretlendirmek lazım. Bence herkes saksı, torf, gübre gibi malzemeleri süpermarketlerden kolayca alabilir. Asıl önemli olan dikime hazır sağlıklı sebze fideler nasıl elde edilebilir araştırmak lazım. Bence evlerde tohumdan yetiştirilmiş fideler yeterince sağlıklı olmuyor malesef.
Ara
Cevapla
17-12-2010, Saat: 02:12 AM, (Son Düzenleme: 17-12-2010, Saat: 02:18 AM, Düzenleyen: organik.)
#5
RE: Balkonda Sebze Yetiştirme
Kendi yetiştirdiğimiz sebzeleri dalından koparıp yemenin tadına doyum olmaz. İşte topraksız tarım bize bunu kolayca sağlıyor. Sayın akya'nın yaptığı gibi saksıda olmasıda gerekmez. Daha ucuz ve pratik olsun derseniz 5 veya 10 litrelik pet şişelerde de üretim yapılabilir. Şöyleki;

Pet şişelerin boyun kısımları kesilir
pet şişelerin dipleri sulamada fazla gelebilecek besin eriyiğinin drenajı için bir kaç yerinden delinir.
Pet şişelerin dibine 2 - 4 cm çakıl veya mıcır döşenir, üstü torf kum karışımı, cocopeat, perlit, talaş vb. gibi substrat maddelerle doldurulur.
Yetiştirilecek fideler dikildikten sonra sayın Akya'nın sulama sistemi ile besin eriyiği verilir.

İşte sonuç:

slider6.jpg
slider7.jpg
slider8.jpgslider9.jpg

Kışın kapalı, sıcak ve güneş gören bir mekanda da sebze yetiştirmek mümkündür.
Ara
Cevapla
17-12-2010, Saat: 03:51 PM,
#6
RE: Balkonda Sebze Yetiştirme
Sayın akya'nın ve sayın organik'in yaptığı bu pratik uygulamaları görüpte özenmemek mümkün değildir herhalde. Ellerinize sağlık gerçekten çok güzeller.
Sayın organik, domates fidelerini hazırmı aldınız yoksa tohumdan yetiştirdiğiniz fidelermi. Mümkünse bu konuda bir açıklama yaparmısınız. Cinsleri nedir.
Ara
Cevapla
18-12-2010, Saat: 01:44 AM, (Son Düzenleme: 18-12-2010, Saat: 01:46 AM, Düzenleyen: organik.)
#7
RE: Balkonda Sebze Yetiştirme
Sayın Kudret TEZEL,

Yukardaki balkon sebzeciliği çalışması ve fotoğraflar bana ait değildir, sayın Akya'nın 2009 yılında balkonunda yetiştirdiği sebzelerin resimleridir. Kendisinin, size Fideler ve cinsleri hakkında gerekli bilgiyi vereceğinden eminim.
Ara
Cevapla
20-12-2010, Saat: 01:22 PM,
#8
RE: Balkonda Sebze Yetiştirme
Evet, bunlar bir önceki yıl fidellerini satın alarak diktiğim cherry ve salkım çeşitleri. Ticari isimlerini malesef hatırlamıyorum. Cherryler oldukça güzel ve lezzetli olmuşlardı.
Ara
Cevapla
20-12-2010, Saat: 06:32 PM,
#9
RE: Balkonda Sebze Yetiştirme
Sayın akya, sayın organik, teşekkürler
Ara
Cevapla
30-12-2010, Saat: 03:25 PM, (Son Düzenleme: 30-12-2010, Saat: 03:28 PM, Düzenleyen: akya.)
#10
RE: Balkonda Sebze Yetiştirme
Havalar biraz ısındığında bunlardan düşünüyorum. Bu arada herkese iyi seneler.

tomatogardenupsidedown9.jpg
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi