Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Agrobay Seracılık
08-02-2011, 03:12 PM
Agrobay Seracılık
Agrobay, 2012'de Dünyanın En Büyük Serası Olmayı Hedefliyor

[Resim: Resim1.jpg]

Bergama-Dikili arasında jeotermalle ısıtılan 500 dönüm tam otomasyonlu sera alanıyla dünyanın en büyük seraları sıralamasında 5’inci sırada bulunan Agrobay Seracılık, Temmuz ayında aynı bölgede bulunan Türkeli Seracılık’ı satın alarak, alanını 580 dönüme çıkardı ve dünyanın 3’üncü büyük serası oldu.
Rusya ve Avrupa pazarlarında önemli bir ağırlığa sahip olan şirketin Dikili'den gönderdiği domates ve biberler, Avrupa raflarındaki en pahalı ürünleri oluşturuyor. Seracılığa 3 yılda 15 milyon euro daha harcayarak üretim alanını 1.000 dönümün üzerine çıkaracak olan Agrobay'ın 2012 hedefi ise, dünyanın en büyüğü olmak.

Agrobay Seracılık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şentürk, Temmuz 2009 itibariyle yalnızca Rusya'ya 237 TIR sera ürünleri sattıklarını, toplamda ise 335 TIR ihracat yaptıklarını kaydetti. Tamamı bilgisayar kontrollü ve topraksız bir ortamda, Avrupa standartlarında üretim yaptıklarını ifade eden Şentürk, şunları söyledi: "İngiltere'de Tesco, Almanya'da EDK başta olmak üzere birçok mağazaya direkt ürün gönderiyoruz. Kalite ve güvence olarak uluslararası Eurepgap sertifikasına sahibiz. Agrobay Ar-Ge departmanında, bölge koşullarında hangi cins tohumdan üretimin daha çok verim sağlayacağı ve çeşitleme yapmanın mümkün olup olmayacağı yönünde çalışmalar yapılıyor. Yurtiçi ve yurtdışında şirketimize duyulan güven doğrultusunda ürün çeşitlerimizi artırmaya yöneldik."

[Resim: Resim2.jpg][Resim: Resim4.jpg]

[Resim: Resim5.jpg][Resim: Resim6.jpg]

[Resim: Resim9.jpg][Resim: Resim10.jpg]

Kaynak: Bu haber, Dünya Gazetesi’nden derlenmiştir.

Merkez
Bergama Dikili Yolu Kocaoba Köyü Ayrımı Bergama
Türkiye/Izmir/DİKİLİ
Tel : +90 (232) 641 87 88
Fax : +90 (232) 641 87 92
Mail : info@agrobay.com
Web : http://www.agrobay.com

Fotoğraflar Ziraat Mühenisi Serkan BOZKURT'an alınmıştır.

Tarımın Geleceği, Topraksız Tarım'dadır...
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla: