Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akan su kültürün de marul yetiştiriciliği...
02-01-2010, 11:37 PM
Akan su kültürün de marul yetiştiriciliği...
Topraksız tarım akan su kültüründe marul yetiştiriciliğini resimleyerek anlatmaya çalışacağım. Bu tekniğin amacı, birim alandan maksimum yararlanmak, hızlı ve sağlıklı ürün elde etmektir.

İlk önce 100'lük pvc boruları 40 cm ara ile, üst üste gelecek şekilde sabitledim. Üst borudan alt boruya suyu sızıntısız olarak aktarmaya yardımcı olması icin 50 lik dirsek kullandım, yine boru içerindeki su seviyesini yükseltmek için borunun ucuna redüksiyon taktım.

Pvc boruları 20 cm ara ile marul fidesini yetiştirdiğim viollerin gireceği kadar deldim. Fideleri viol ile borulara yerleştirdim.

[Resim: sahibindens7301869.jpg]

[Resim: sahibindens7301971.jpg]

[Resim: sahibinden_S7301982.JPG]

[Resim: sahibindens7301981.jpg]

[Resim: sahibinden_S7301980.JPG]

[Resim: sahibindens7302045.jpg]

[Resim: sahibindens7302046.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
27-08-2012, 02:55 PM
RE: Akan su kültürün de marul yetiştiriciliği...
SN. ENVOR bu sistemde su devamlı 24 saat sirküle oluyor mu?
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
27-08-2012, 03:13 PM
Sayın Hüseyin bodur. Sayın envor 1,5 senedir foruma uğramamış. Bu yüzden ben cevaplayayım. Evet böyle bir sistemde su sürekli devir daim yapar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31-08-2012, 08:45 PM
bu sistemde maliyet hesaplamalarını iyi yapmak gerekir ,kar yapçam derken zarar an meselesi
sistem nekadar matametiksel hesaplanırsa sonuç okadar güzel olur
öncelikle
pvc, boru delik mesafesi
boruların enlem ve boylamaları sisteme sürekli devir daim pompanın gücü ile doğru orantılı ,tam ihtiyaca göre olmalı
bu sistyemde zaman kaybına tahamül yok ,aksi takdirde maliyet hergeçen gün artar,bu sistemi kırk günlük piliç yetiştirme ile eş deyer tutabilirsiniz zira 41 . gün zarar yazarSmile)
aydınlatma sıfır sorun olmalı(bende çok büyük sorun)
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla: