Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Topraksız tarımda, hayvan yemi olarak arpa çimlendirme
18-11-2011, 09:19 PM (Bu Mesaj 18-11-2011 09:48 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Delimus.)
Topraksız tarımda, hayvan yemi olarak arpa çimlendirme
Topraksız tarımda, hayvan yemi olarak arpa çimlendirme:
Amaç;
1.Hayvanları meralara çıkarmadan yaz,kış yeşil otla beslemek.
2.Besin değeri yüksek yeşil ot olarak arpayı seçerek yemden kazanç sağlamak.
3.Yeşil otun yenmesiyle sindireme yardımcı olması ve iştah açması.

Bu makine üretimi şuan mevcut hali hazırda satılmakta fakat kendimiz nasıl yapabiliriz , neler ekleyebiliriz ve benzer etmenleri tartışmak için konuyu paylaşmak istiyorum.

Makine Resimleri :
[Resim: scaled.php?server=221&filename=2...res=medium]

[Resim: scaled.php?server=26&filename=38...res=medium]

[Resim: scaled.php?server=337&filename=5...res=medium]

[Resim: scaled.php?server=404&filename=4...res=medium]

[Resim: scaled.php?server=196&filename=6...res=medium]

Makine belirli aralıklarla yağmurlama-Sisleme sulama yapıyor her rafa.
Hiç katkısız sadece su ile zaten tohumun içinde çime yetecek besin elementleri var, suyun içinde besin elementleri olduğunu unutmayalım Ca,K,bor,Mg ...
6 gün sonunda 1 kg arpa tohumundan 7-9 kg arası organik arpa çimi elde ediliyormuş.

Makine çok basit bir sistem.
Çimlenme = su , sıcaklık , nem , oksijen

-Çimlenme için en uygun ve tasarruflu sıcaklık nedir ? (18C)
Yorum"Arpa için ideal ısı 13 derece ve ortamın nemi sabit olmalıdır "

-Çimlendikten sonra ışık gerekir mi ? (Evet )
-Işık Gerekiyorsa çimlenmenin hangi aşamasında kaç lux ve hangi cins lamba kullanmalıyım? Denemelerde Florasans iş görmüştür.

Birde Ek gübre veya besin verilerek 6 günlük verim artıralabilir mi ?
Evet fakat çimin besin değerindeki artış veya azalma tartışılmakta.

Sisleme yöntemiyle sulayacağımızdan Konuyu buraya açmayı düşündüm , hatalıysam yönetimdeki arkadaşlar lütfen konuyu taşıyın.

Edindiğim Bilgi :
150 kg/gün arpa çim üretim ünitesi fiyatı 29.000$+KDV. Bu dolap 15 inek için. Cihaz bir yıl garantili.

Basit ilk Denemelerimde , Işık kullanmadım bu yüzden cılız ve renkleri çok açık oldu.
Resim kalitesi biraz kötü kusura bakmayın.

7.gün
[Resim: scaled.php?server=521&filename=g...res=medium]

[Resim: scaled.php?server=405&filename=g...res=medium]

[Resim: scaled.php?server=573&filename=g...res=medium]

7.Gün
Sonrasında güneşe çıkararak denemeler yaptım , Renk ve yapraklar kıvama gelse bile 2-3 gün sonunda topraksız tarım olarak yetişmesi için uygun koşullar sağlanmadığı için kısaca sadece su yeterli gelmediği için ölüyor.

[Resim: scaled.php?server=809&filename=g...res=medium]

[Resim: scaled.php?server=820&filename=g...res=medium]

[Resim: scaled.php?server=10&filename=kk...res=medium]

[Resim: scaled.php?server=202&filename=g...res=medium]

Makinenin Kazandırdıkları :

* İklim koşullarına bağlı olmaksızın 365 gün taze yem
* Hayvanlar da süt artışı ve besi de artış
* Et ve süt besin değerlerinde artış
* Yarış atlarında performans artışı
* Yem giderlerinden %50 tasarruf **- Tartışılır ....
* Sıfır Atık (Hasılmatik 'te yetişen hasıllar %100 yenilir)
* Çiftlik giderlerinde tasarruf
* Yem bitkisi yetiştirmek için arazi ihtiyacının olmaması
* Çevre dostu ve sürdürülebilir hayvancılık
* Minumum iş gücü gereksinimi
* Kolay kullanım

Diğer Arkadaşların Deneme resimlerini en kısa zamanda paylaşıcam.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18-11-2011, 11:55 PM
RE: Topraksız tarımda, hayvan yemi olarak arpa çimlendirme
Sevgili delimus,

Ülke ekonomisine topraksız tarım tekniği ile yapılabilecek en büyük katkıyı sağlayacak başlıklardan biri bu başlık idi. Bu başlığı burada açmanı istememin en büyük nedeni böylesine önemli bir konunun daha geniş kitlelerle paylaşılıp tartışılması.

agaclar.net yönetimi ile düştüğüm anlaşmazlık nedeni ile forumdan ayrıldığım için çok sevdiğim bu başlığa katılamıyordum. Umarım bu ortamda da ihtiyacı olan üretici arkadaşlar ile bu konuda paylaşacak birikimleri olan arkadaşları buluşturur, memleket ekonomisine ve gelişimine bir katkı sağlarız. Hem de bu başlık hakettiği yere ve ilgiye ulaşır.

agaclar.net yönetimi forumla ilişiğimin hangi gerekçe ile kesildiğini forum ortamına açıklamadığı için orada adımın geçtiği mesajlara cevap verememekte ayrı bir sorundu. Bu vesile ile bu eksiğide giderdiğin için ayrıca teşekkür ederim. Umarım bu başlıkta bu eksikliği de gidermiş oluruz.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-11-2011, 02:14 PM (Bu Mesaj 19-11-2011 02:15 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Delimus.)
Artık hatalarını anlasalarda geri dönmeyeceğini düşünerek ilişkisini kesmiştir dedim.

Sarıcan arkadaşımız ağaçlar.net ile ilişkisini kesmiştir.
Kendisine mesaj iletmek isterseniz Soilless Culture - Topraksız Tarım adresinden ulaşabilirsiniz.

Ben kısmet olursa bu sene kendimiz yoğurt peynir yapmak için 2 tane koyun almayı düşünüyorum , önce keçi alacaktımda çok yaramaz ve ses çıkarıyorlarmış korktum koyun alıcam.
Denemelerimide birebir paylaşıcam umarım yararlı olur.

Ağaçlar.net içinde tek diyebileceğim kendileri kaybetti. Zaten toplasan 5-10 isim var topraksız tarımda o forumda ki seni ilk 5te sayarım.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
20-11-2011, 10:37 PM
Sevgili Delimus,

Ben kendi adıma ancak şunu söyleyebilirim. Ben forumda bilgi paylaşırken hiç bir ticari kaygım olmadı. Bu yüzden forumu sadece reklam amaçlı kullanan ve bunu yaparken her yolu mübah sayan zihniyetlerle ters düşmemiz kaçınılmazdı. Ben insanların üretim yapmasına ve bundan kazanç sağlamalarına karşıda değilim. Buna en güzel örnek arpa çimlendirmede Sn. Viskhy' e verdiğimiz destektir. İnsanlar forumda öğrendiklerini uygulayıp kazanç getirir hale gelsinler, bundan ancak sevinç duyabilirim. Senin marul tesisini en az ben kurmuş kadar senin adına sevinirim, başarılı olmanı da yürekten dilerim. Ama agaclar.net' te benim ayrılmamı gerektiren tartışma tam bunun zıddı bir tartışma idi. Çok küçük hesaplar peşinde koşup kişisel hırslarına yenilen bazı insanlarla hep ters düşmüşümdür ve bundan da hiç rahatsız olmam. Beni asıl üzen yönetimin sessiz kalarak bu işlere çanak tutması ve daha sonrada çıkan tartışmada kendilerini taraf konumuna sokmalarıdır. Öyle bir zihniyetin içinde bulunmam zaten mümkün değildi. Bu yüzden ilişkisini kesmiştir izlenimin doğrudur.

Paylaşımlar konusundaki konum değerlendirmen için teşekkür ederim ama o forumda bu tür değerlendirmelere pek bakıldığını sanmıyorum. Paylaşımların niteliğinden çok daha başka şeylerin değerlendirildiğini düşünüyorum. Bazan yönetimler yönettiklerini zannettikleri toplumun gerisinde kalırlar ve bunun farkına vardıklarında da baskıcı tutumlar ortaya çıkar. Forumda bilgi paylaştığımız arkadaşların sevgisi bize yeter, başka şeye de ihtiyacımız yoktur, varsın forumları kendilerinin olsun. Topraksız tarıma gönül vermiş arkadaşlarla bu adresten de haberleşebiliriz. Kurduğun sera ile ilgili paylaşımlarını da bir başlık altında toparlarsan sevinirim. Çünki senin seranın forumdaki paylaşımlardan alınan cesaretle kurulmuş bir ilk olma özelliği var, yaşadığın her zorluk ve başarının forumu takip eden ve böyle bir yatırıma kalkışan her arkadaşa rehber olma özelliği var.

Başarılarının devamını diliyorum.
Alıntı Yaparak Cevapla
30-11-2011, 11:30 PM
Bug arpa çimi
sayın sarıcan , delimus ve kudret hocam arpa çimi yetiştirme konusunda yardımlarınız ve görüşleriniz için teşekkür ederim biz süt inekçiliği üzerine çalışıyoruz babamı ikna edemesemde başka bir arkadaşı ikna ettim ve bir düzenek kurdu kliması , sulama sistemi , ozon jenöratörü bile aldı , herşeyi kurdu ışıklar hepsi tamam 4. günde 12 cm kadar çıktık büyümede problem yok sorun buğday ya da arpa ekiyoruz belli bir zaman sonra pamuklanma oluşuyor günde 16 saat florasanlar yanıyor arpaların rengi yemyeşil , her saat başı 1 dk sislemede yapıyoruz , klimamız da çalışıyor , ozon jeneratörünüde günde 30 dk çalıştırıyor ama yinede pamuklanmayı önliyemiyoruz yaklaşık 3 hafta oldu hala ineklere arpa çimi yediremedik pamuklanma zarar verir diye tabi bunu gören babam sistemi yapmaya yanaşmıyor çünkü başaramadık nerde hata yapıyoruz bu konu hakkında yardım ederseniz sevinirim iyi günler iyi çalışmalar
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-12-2011, 01:07 AM
RE: arpa çimi
Sn. maxaslan,
Keşke resimleyebilseydiniz. Anlattığınızdan sanki drenaj problemi veya ortam neminin kontrol edilememesi gibi görünüyor. Ozon jeneratörü ile havayı mı dezenfekte ediyorsunuz yoksa arpaya püskürttüğünüz suyu mu dezenfekte ediyorsunuz? Sulama işleminde besin eriyiği kullanıyor musunuz yoksa sadece su mu püskürtüyorsunuz?
Alıntı Yaparak Cevapla
01-12-2011, 09:48 AM (Bu Mesaj 01-12-2011 10:18 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : Delimus.)
Sarıcan'a Katılıyorum resimlerseniz sistemi, daha iyi yardımcı oluruz.
Drenaj suyunuz sistemden uzaklaşmalı, direk sistemin altına dökülmesi yeterli değil ayrıca çimlenmeye başladıktan sonra ortam nemi düşürülmeli %70 üzerine çıkartmayın.
Kullandığınız su nedir ? Belirli bir depodan mı alınıyor çeşmeden mi ?
Klima ortamdaki havayı devirdaim eder bunu unutmayın oysa size taze hava gerekmekte.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-12-2011, 10:21 AM (Bu Mesaj 01-12-2011 10:53 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : Kudret Tezel.)
Aramıza hoşgeldiniz sayın maxaslan, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Sisteminizde meydana gelen pamuklanmanın sebebi olarak, kullanmış olduğunuz sisleme suyunun PH ının yüksek olduğunu düşünüyorum. Kontrol etmenizi tavsiye ederim kolaygelsin.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-12-2011, 02:51 PM (Bu Mesaj 01-12-2011 03:14 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : maxaslan.)
mehmet hocam ilk önce sizin sorularınıza cevap vereyim arkadaşın çiftliği 30 km ilerde olduğu için resimi en kısa sürede yükleyeceğim , ilk önce kasa aradık balık kasası bulduk ama 500 tanenin altında basmıyorlarmış 150 tane lazımdı alamadık arkadaşım altı katlı ranza sistemi yaptı ve altına plastik tavanlara döşenen geçmeli parçalarla döşedi , toplam yanına üç kere gittim baktım arpanın altında su var dedim olmaz o da yan eğim verdi. artık altında su kalmıyor , hargün günde 2-3 kere içine giriliyor havalandırması bu kadar ortam biraz nemli , ozon jeneratörü ile havayı dezenfekte ediyoruz günde 30 dk çalışıyor hocam oda tipi 100 tl lik bir cihaz aldık sistem boyu 4 mt eni 2mt yükseklik 2mt civarı bir frigo kasası 1250 tl ye çıkma kasa aldı
buna 2500 tl verdi az enerjili mitsubishi klima aldı ortam havası 20 derece , 1300 tl verdi netafim sisleme başlığı döşedi ama ranzaları ilk deneme olduğu için paslı demirlerden yaptı sonra bu sistemi büyütecek iki çiftlikte 50 sağmalın üstünde her çiftlikte 150 civarı hayvan var hepsine değil sadece sağılır 50 taneye vermeyi düşünüyoruz ilk etapta şimdilik yaptığı sistem 32 hayvana yetecek ölçülerde hocam daha besin eriği kısmına gelmedik daha iyi verim alacaksak neden olmasın besin eriği alırız ama ilk önce başarmamız ve sistemi büyütmemiz lazım biz daha uzun frigo kasasına yapmayı düşünüyoruz
sayın delimus hocam en kısa zamanda arkadaşa söylerim resimlerini çeksin ben yüklerim , hocam su yere dökülüyor nem cihazı vardı sayın visky saat başı 1 dk dediği için sistemin kontrol ünitesini değiştirdik yoksa nem ayar ünitesi ile bazen hiç sisleme yapmıyordu bazende sisleme durmuyordu nem % 70 e ayarlıydı hocam suyu kuyudan çekilip depoya aktarılıyor ordanda sisteme pompa yardımı ile basılıyor sistemi havalandırmak için bir aspilatör ya da vantilatör yok gerekirse koyarız
sayın kudret hocam suyun ph ölçmedik ama size şu denememi anlatayım bende deponun bir köşesinde küçük 6-8 kasa içinde deneme yaptım bizim suyumuz çeşme suyu ama 4.-5. ci günde 10 cm falan olmuştu ama altı hemen pamuklama yapmıştı bu denememde ışık yoktu güneş alsın diye kapıyı açıyordum direk güneşten alıyordu havalandırmasında sıkıntı yoktu normal çeşme suyundan sulamıştım 3-4 saat bir dak sulama yaptım geceleri hiç sulamadım nemdense koca depoda nem ve bu kadar az sulama ile nemden olması biraz zor görünüyor ama ph olabilirmi bilmiyorum ölçemiyeceğimiz göre ne yapa biliriz onun ortamı havasız olmaya havasız kalıyor önce bir havalandırma deniyelim yeni düşünceleriniz sabırsızlıkla bekliyorum kısa zamanda resimleri yükliyeceğğim hocam çiftlikten çıkamıyorum yanımzdaki arkadaş izne gitti 15 de gelecek ondan sonra bol bol resim yüklerim
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-12-2011, 09:49 PM (Bu Mesaj 01-12-2011 09:52 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Delimus.)
Ben denemelerin birinde büyük kovanın içinde denemiştim hiç havalanma deliği koymamıştım ve pamuklanma olmuştu.
Havalandırma ve ph 'düzenlense dahi devam ederse son çare kuyu suyu olduğu için suya uvc cihazı bağlayın bu akvaryumlar için ufak 36W filan olanları var ucuz ama iş görür.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla: