Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Soilless 2009 Yaz Çalışmalarım
25-12-2009, Saat: 02:37 PM,
Wink  Soilless 2009 Yaz Çalışmalarım
2009 yazında yapmış olduğum topraksız kultur çalışmalarımı burada bulacaksınız.

Geçen yıl, Topraksız Tarım hakkında yaptığım araştırmalar sonucunda, internet ortamında tanıştığım sevgili arkadaşım Kudret TEZEL’ le yaptığımız sohbetler sonucunda yazları gittiğim Bodrum’da, altı metre uzunluğunda güneye bakan bir duvar dibinde amatörce, Katı Ortam Kültüründe domates, biber, hıyar yetiştirmeğe karar verdim..

Kudret beyin çizdiği sistem şemasından yola çıkarak bu işi en ucuz şekilde nasıl yapabilirim çalışmalarına başladım.

dsc01458s.jpg

İstanbul’ dan Perşembe pazarından damlama sulama sistemi için hortum ve malzemelerini, akvaryumcudan 350 L/h debili Atman AT-101 akvaryum kafa motoru, ekler, musluklar ve akvaryum hortumu, çift çıkışlı bir hava pompası, iki tane hava taşı, Kudret Beyden besin kiti, EC metre, Balmumcudan pH indicator kağıdı ve Koştaştan bir adet Timer aldım. Bodrum’a gelirken Garden Gold firmasından Yalova : İzmit Yalova Karayolu Altınova Mevkii No:67 Altınova/Yalova (Ana firma İstanbul’da) Web adresi : http://www.gartengold.com/default.asp

cocopeat2.jpg Perlite_0-6.jpg

15 blok cocopat ve 200 litre tarım perliti, Bodrum’dan da bir yapı marketinden 6 m boyunda ve 20 cm eninde plastik lambri, 3 X 2 cm çıta, strafor, yeterince naylon örtü satın aldım ve sistemi yapmağa koyuldum.

Önce, 2,5 m uzunluk 40 cm en ve 30 cm yüksekleikte 2 tane yatak yaptım, aslında 20 cm yükseklik yeterli geliyor, bu yıl yükseklikleri 20 cm ye düşüreceğim. Yatakların içini strafor onun üsrünüde su sızdırmaması için naylon döşedim. Bir köşesinede drenaj için lavabolar da kullanılan süzgeçi monte ettim. Besin eriyiği için aynı töntemi uygulayarak 100 Litrelik bir depo yaptım. Drenaj hortumlarını yatakların altından depoya getirdim. Deponun içine kafa moturunu yerleştirip çıkışını damlama sistemine fişinide Timer'a bağladım. . 40 Litre Eriyik koydum ve eriyiğin bol oksijenli olması içinde çift çıkışlı hava moturunu çalıştırarak hava taşlarından hava vermeğe başladım.

100_3395.jpg drenaj.jpg

Yatakları besin deposunun olduğu yöne doğru hafif bir meyil vererek yerlerine yerleştirdim. Drenaj için monte ettiğim lavabo süzgeçlerine yatakların altından spiral hortum takarak depoya kadar getirdim, İçlerine 20 cm yüksekliğe kadar %60 cocopeat + %40 perlit karışımından oluşan =agregat = substrat karışımını doldurdum. Yatakların üstüne damlama sistemini monte ettim. Fidelerin karşısına gelecek şekilde delerek akvarum hortum eklerini bu deliklere, hortumu da fidelerinin köküne damlatacak uzunlukta keserek (besin eriyiği kesinlikle yaprakların üzerine damlamamalı) uclarına da muslukları taktım.

Fideleri itina ile dikip (17.04.2009) can suyu vermek için sitemi çalıştırdım. Damlama musluklarını damlama yapacak şekilde ayarladım. Fidelerin besin ihtiyacı az olduğu için zamanlayıcıyı günde üç kez 15 dakika besin verecek şekilde ayarladım.
Fidelerin boyları yatağın üst kenarına eriştiklerinde ortam çok rüzgarlı olduğu için 150 lik drenaj hortumundan 20 cm boyunda parçalar keserek fideleri muhazafaya aldım ayrıca bunların içini agregat ile doldurarak fidelerin boyun kısmını sağlamlaştırmış oldum. Sistemin üstünü, agregatı güneş ışınlarından korumak ve rüzgarla gelebilecek bakteri ve virüslere engel olmaK için boydan boya naylonla kapattım.

100_3477.jpg

100_3504.jpg 100_3541.jpg

Artık sıra bitkilerin günden güne nasıl büyüdüklerini takip etmeğe geldi.

Devamı Var
Tarımın Geleceği, Topraksız Tarım'dadır...
26-12-2009, Saat: 02:57 PM,
RE: Soilless 2009 Yaz Çalışmalarım
1003477.th.jpg1003504.th.jpg1003541c.th.jpg1003593.th.jpg1003590.th.jpg1003633.th.jpg

1003636a.th.jpg1003647r.th.jpg1003661p.th.jpg1003734o.th.jpg1003738.th.jpg1003781a.th.jpg

1003827.th.jpg1003845.th.jpg1003833.th.jpg1003689k.th.jpg1003826.th.jpg1003884d.th.jpg
27-12-2009, Saat: 12:50 PM, (Son Düzenleme: 27-12-2009, Saat: 12:51 PM, Düzenleyen: general32.)
Burdan çok güzel gözüküyorlar ellerinize sağlık.
Hepsi agregat kültüründemi yoksa su kültürüde varmı acaba.
Alternatif Tarım Topraksız Tarım...
Ara
28-12-2009, Saat: 06:28 PM,
Ellerine Sağlık Çok Güzel Bir Paylaşım
TÜRKÇE'nin bir eksigi yok. Ya sizin?
turkcekonuszd5.gif
Ara
31-12-2009, Saat: 01:25 AM,
Elinize sağlık. Her şey çok güzel görünüyor. 100 litrelik besin deposu böyle bir sistemi özellikle fideler büyüyüp meyveye durduktan sonra kaç gün idare etti. Besin takviye aralığınız ve kontrol sıklığınız ne kadardı? Toplam bir sezon boyunca kaç litre su ve besin kiti tüketiminiz oldu? Sistemi kendi haline maksimum kaç gün terkedebilirsiniz?

Çok garip sorular sordum gibi gelebilir ama topraksız tarıma bulaştıktan sonra, sistemi bırakıp uzun süreli bir yere gitmek veya tatile çıkmak problem oluyor. Tatil dönüşü o kadar emeğin bir anda kurumuş bitki yığınına dönüşmesi gerçekten ürkütücü oluyor. Geçen sene bu açmazı çok kötü yaşadım. Balkonda aylarca uğraştığım domateslerden nerede ise hiç yemeden hepsini dalında kuruttum. Benimki uzun bir ayrılıktı ama sistem kurarken yinede besin deposunun büyüklüğünü ayarlarken bu ayrıntı dikkate alınmalı.

Saygılar.
31-12-2009, Saat: 01:58 AM,
Sayın Mehmet SARICAN,

Altı kök hıyar, on kök domates, dokuz kök biber olmak üzere toplam 25 kök fidem vardı. Fideler büyüdükten sonra yazın en sıcak günlerinde depoyu 80 litre besin eriyiği ile doldurdum. sulamayı 5 keze çıkardım ve günde ortalama 40 Litre besin eriyiği harcadım. Agresatın üstü örtülü olduğu için buharlaşmayı asgariye indirdim. Yazları Bodrum'da olduğum için bir yere gitmiyorum. Ama mecbur kalınırsa 100 Litrelik depo ancak 2 gün idare eder. Daha büyük depo yapma olanağım yok. Ayrıca drene olarak geri dönen besin eriyiğinde besin bileşenlerin azalacağı gerçeği var. Harcanan miktar kadar takviye etmek bence besin eriyiğinin her zaman taze olmasını sağlıyor. Eğer daha büyük bir depo yapılırsa kapalı sistemden drenajla geri dönen eriyik depodakiyle karışarak zamanla besin değerini kaybeder diye düşünüyorum. Tam otomasyon sistemlerde geri gelen eriyiğin analizi yapılarak eksik olanlar tamamlanıp siteme öyle geri veriliyor.

Ne kadar eriyik harcadığıma gelince 15 Nisan dan 15 ekime kadar yaklaşık 15 kit harcamışımdır. Arada Sistemin EC değeri yükseldiği zaman birkaç gün direk su vererek (tavsiye edilmesede) yıkama yaptım.

Sorular güzel, tabiyatıyla tecrübelerimizi paylaştıkça yaptığımız iş daha bilinçli olacak.

Saygı ve sevgilerimle,
31-12-2009, Saat: 11:44 AM,
Domates fidelerinizi hangi firmanın tohumlarından ürettiniz. Tohum seçerken topraksız tarıma en uygun tohumu tesbit etmekte çok önemli. Geçen sene ilk deneyimimi sevgili Envor' un fideleri ile yapmıştım. Bir sürü olumsuzluk ve acemiliğe rağmen balkonda adım atacak yer kalmamıştı.

Bu sene değişiklik olsun diye pembe domates yapayım dedim ama ya topraksız tarımı sevmediğinden ya da mevsim ayırdığı için bütün yapraklarda beyaz küfler oluştu. Hastalık yayılmasın diye ne kadar uğraştıysam baş edemedim. Üzerinde gayet güzel meyveler olmasına rağmen yaprakları kaybettiğim için fidelerim öldü.

Onların yerine elimde olan Red Robin tohumlarından çimlendirdim. Bu sene onunla idare edeceğim.
31-12-2009, Saat: 02:02 PM,
Üç çeşit domates tohumu vardı. üç kök Red Robin hiç randıman alamadım katiyen bir daha topraksıza dikmem, diğerleri ASGEN Tarım Ticaret A.Ş. nin RUBI F1 Sırık domatesi ile başka bir çeşidi, ambalajları şu an Bodrum'da isimlerini hatırlamıyorum. Hıyarların 4 kökü yine aynı firmanın Patriot sırığı TEKZEN den almıştım, diğer bir köküde pazardan hazır fide olarak aldım ki Antalya'dan bir fide firmasınındı harika bir fideydi her koltuk altından enaz dört çiçek verdi. Bu yıl kısmet olursa sadece o firmanın fidelerini dikeceğim, viollerde ve torf içinde çimlendirilmiş, hiç toprak yok.

Sizinde yazdığınız gibi tohum veya uygun fide seçimi çok önemli. Envor, sizlere, sorumlu olduğu seralarda kullandıkları verimli sırık domates fidelerinden göndermiş. Ben Kasım ayında Antalya'da ona uğradığımda seraları görmüştüm. Birkaç poz da fotoğraf çekmiştik. Envor'un paket denemeleri topiğine ekledim.
31-12-2009, Saat: 08:50 PM,
Ellerinize sağlık sayın soilless, ilk denemeler olmasına rağmen çok çok güzel. Önümüzdeki sezondada harika şeyler yapacağınızdan eminim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolaygelsin,
Bu vesile ile sizlerin ve tüm arkadaşlarımın yeni yılını kutlar, sağlıklı, mutlu, bol kazançlı ve neşeli yeni bir yıl dilerim.
Ara
13-01-2010, Saat: 04:03 PM,
Çok güzel bir çalışma olmuş, acaba böyle bir sistemin size maliyeti ortalama ne kadar olmuştur?
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi