Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Soilless 2009 Yaz Çalışmalarım
26-02-2011, Saat: 01:27 PM, (Son Düzenleme: 26-02-2011, Saat: 01:30 PM, Düzenleyen: arimayam.)
RE: Soilless 2009 Yaz Çalışmalarım
soilles bey kullanilan perlit cocopeat vs seneye yeniden kullanabiliyormuyuz,yoksa onlari atip yenisinimi satin almak lazim....2010daki sisteminizide gördüm fakat taslari vs yenileyip yenilemediginizi anlayamadim...
benimde balkonumda tam sizin yaptiginiz ölcüde yapabilecegim müsait alan var,balkon denizligide diyebiliriz,insallah bende sizin ggibi basarili olabilirim...
Ara
26-02-2011, Saat: 06:42 PM,
(26-02-2011, Saat: 01:27 PM)arimayam Nickli Kullanıcıdan Alıntı: soilles bey kullanilan perlit cocopeat vs seneye yeniden kullanabiliyormuyuz,yoksa onlari atip yenisinimi satin almak lazim....2010daki sisteminizide gördüm fakat taslari vs yenileyip yenilemediginizi anlayamadim...
benimde balkonumda tam sizin yaptiginiz ölcüde yapabilecegim müsait alan var,balkon denizligide diyebiliriz,insallah bende sizin ggibi basarili olabilirim...

Sayın arimayam,
Sistemde kullandığımız perlit ve cocopeatleri atıp her sene yenisini almanız gerekmiyor senede bir ürün alırsanız, aynı agregatı yaklaşık beş yıl hatta daha fazla kullanabiliyorsunuz. Ben sistemin altına çakıltaşı kullanmadım. Yarı yarıya Perlit + cocopeat karışımı kullandım, sistemin drenajı çok güzel. Saat gibi çalışıyor.

Balkondaki yerinize sistemi yaparsanız fideleri diktikten sonra bitkilerin nasıl çabucak büyüdüğünü göreceksiniz. Başarılı olmamanız için hiç bir sebep yok. Eğer sormak istediğiniz bir şey olursa sorun merak etmeyin hepimiz size zevkle yardımcı oluruz.

Hemen şimdi vakit geçirmeden başlayın. Kolay gelsin...
Tarımın Geleceği, Topraksız Tarım'dadır...
27-02-2011, Saat: 05:26 AM, (Son Düzenleme: 27-02-2011, Saat: 05:28 AM, Düzenleyen: arimayam.)
cok tesekkür ederim, insallah esimi ikna edebilirsem bana sistemi kuracak, fakat gecenlerdede belittigm gibi besin eriyinin karsiligini almancada bulamadim, sivi hydrokultur gübresi var fakat bu gübre olarak geciyor, besin eriyi olarak degil, acaba besin eriyininden kastinizda aslinda gübremi?

yolun cok basindayim kusura bakmayin sorularim icin , ögrenmek icin sürekli forumlari okuyorum ama o kadar fazla bilgi ve yabancisi oldugum kelimeler varki, su asamada bir anda toparlayamiyorum, heralde daha zaman lazim....

ama kafamda sizinki gibi bir sistem kurmak var, simdi is kaldi besin eriyini bulmaya....
Ara
27-02-2011, Saat: 10:45 PM,
(27-02-2011, Saat: 05:26 AM)arimayam Nickli Kullanıcıdan Alıntı: cok tesekkür ederim, insallah esimi ikna edebilirsem bana sistemi kuracak, fakat gecenlerdede belittigm gibi besin eriyinin karsiligini almancada bulamadim, sivi hydrokultur gübresi var fakat bu gübre olarak geciyor, besin eriyi olarak degil, acaba besin eriyininden kastinizda aslinda gübremi?

yolun cok basindayim kusura bakmayin sorularim icin , ögrenmek icin sürekli forumlari okuyorum ama o kadar fazla bilgi ve yabancisi oldugum kelimeler varki, su asamada bir anda toparlayamiyorum, heralde daha zaman lazim....

ama kafamda sizinki gibi bir sistem kurmak var, simdi is kaldi besin eriyini bulmaya....

Besin eriyiği sizin de tahmin ettiğiniz gibi bitkiye verilen gübredir. Ancak topraksız Tarımda verilen gübre yetiştireceğiniz sebzenin cinsine göre özel olarak hazırlanmış elementlerden oluşur. Genellikle domates için uygulanan besin eriyiği biber ve hıyarada verilmektedir.
Tarımın Geleceği, Topraksız Tarım'dadır...
14-03-2011, Saat: 12:35 AM,
Çalışmanız çok pratik ve güzel. 2010 denemelerinizi dört gözle bekliyorum.
Ara
19-06-2011, Saat: 06:28 PM, (Son Düzenleme: 19-06-2011, Saat: 07:08 PM, Düzenleyen: fire-state.)
(27-02-2011, Saat: 05:26 AM)arimayam Nickli Kullanıcıdan Alıntı: cok tesekkür ederim, insallah esimi ikna edebilirsem bana sistemi kuracak, fakat gecenlerdede belittigm gibi besin eriyinin karsiligini almancada bulamadim, sivi hydrokultur gübresi var fakat bu gübre olarak geciyor, besin eriyi olarak degil, acaba besin eriyininden kastinizda aslinda gübremi?

sanirim konu yazmayi beceremedimSmilearimayam almanyada Canna firmasinin ürettigi hydro kultur gübrelerinden kullanabilirsiniz.hazir yataklar satiliyor.,sadece yataklari alip gübre ile besleyerek yetistirme yapabilirsiniz.elimde bulunan sayfa linklerini yaziyorum.umarim yardimci olur.saygilar
http://grow-hannover.org/product_info.php/info/p201_Librakasten--Steinwoll--Cocomatte-mit-Ablauf.html/XTCsid/5cf1e91eb23d8688b0fe4c0bcfa69337(hazir tas yünü yatagi ve cocco yatagi buradan edinilebilir)
http://www.canna-de.com/hydro (hazir gübre firmasi buradan teknik destek alabilir ve hatta besin eriyiklerinin suya karistirilmasinda sitenin ölcüm tablosundan faydalabilirsiniz)ölcüm tablosu http://www.canna-de.com/growguide
Ara
22-06-2011, Saat: 10:47 PM, (Son Düzenleme: 22-06-2011, Saat: 10:49 PM, Düzenleyen: aobaki.)
Sayın Soilles,
Açtığınız konuyu ve bitkilerinizin gelişimini ilgiyle izliyorum. Kurduğunuz sistemin aynısını Didim deki yazlığımın bahcesinde bu yıl denemeyi düşünüyorum. Biliyorum zaman geçti diyeceksiniz fakat kuracağım bu sistemi bir sera içine alırsam pek sorun olacağını sanmıyorum. Orada topraklı olarak birçok sebze yetiştirdim fakat yaz ayları öyle kuraklık ve sıcak oluyorki, son denememde 4 metre olan domateslerden tek bir domates yiyemedim, açan tüm çiçekler dökülmüştü. Fazla sıcaktan olsa gerek, arılar da zaten o sıcaklarda grev yapıyorlar. Suya verdiğim parayla herhalde 1 ton domates alabilirdim.
Şaka bir yana artık bir noktada balkondan kurtulup daha geniş ve ideal e yakın bir ortamda deneme yapmak istiyorum. Bunu da en ucuz sizin yaptığınız şekilde yaparım diye düşünüyorum. Besin eriyiği konusunda bir sorun yaşamam zaten, Kudret hocam sağolsun. Fide konusunda da sizin başınıza ekşirim....Smile
Bir sorum olacak,
Yaptığınız denemelerde rekolte ne oldu, yani 1 kök domatesten nekadar, 1 kök salatalıktan nekadar salatalık alabildiniz ortalam ?

Fırsat buldukca, aklıma takılanları, sizlerin değerli görüşlerini almak için soracağım.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi