Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tarımın gelişimi
27-07-2010, Saat: 05:27 PM,
Tarımın gelişimi
Topraksız tarım konusunda aydınlanmak isteyen arkadaşlar için yazma gereği duyuyorum.
Tarımın tarihi incelendiğinde tarım üç kısma ayrılıyor.
1. İnsan ve hayvan gücüylü yapılan tarım.
2. Makina gücüyle yapılan tarım
3. Bilgi teknolojisiyle yapılan tarım.

Topraksız tarım tarımın üçüncü evresi. Bilgi teknolojilerine dayanılarak yapılıyor.

Bitkinin ihtiyaç duyduğu besin elementleri kontrollü olarak bitkiye veriliyor. Çevre şartları da bitkinin maksimum güçte büyümesini sağlayacak şekilde oluşturuluyor.

Bitkinin ihtiyaç duyduğu besin elementleri bitkinin köklerine su vasıtasıyla veriliyor. Tohumun içindeki enerjiyi açığa çıkartıp verimli bir şekilde büyümesi için gerekli besin elementleri çeşitli denemeler neticesinde elde edilen formüllerle oluşturuyor ve bitki bu standartlar içinde büyütülüyor.

Bu elementlerin neler olduğu besin eriği başlığında okuyabilirsiniz.

Diyelim ki dometes ile patlıcanın besin element ihtiyacı nasıl tespit edilir?
Bunlar uzun denemeler gerektirir. Diyelim ki dometes potasyumu fazla tüketiyor. azotu az tüketiyor. Bitkinin hangi besini daha çok tükettiği test kitleriyle belirleniyor ve her bitki için ayrı bir besin eriği formülü oluşturuluyor.

Topraksız tarım ihtiyaçtan doğmuş bir tarım modelidir. Önemi her geçen gün artacağını düşünüyorum.

Ticari üretim olarak dikkat çekiyor ve medyada sık sık dile getiriliyor. Hobi amaçlı da herkesimden insanın kolayla öğrenebileceği evinin bir köşesinde yapabileceği zevkli bir uğraşı.

Akvaryumunuzda balık yetiştirmişseniz topraksız tarım konusunun yarısını halletmişsiniz demektir.

İster hobi amaçlı, ister ticari olarak üretim düşünün her iki durumda da mahçup olmayacağınız bir sektördür.
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi